Bizi Sosyal Medyada Takip Edin

Yüksek Lisanslı-Doktoralı İdareci ve Öğretmenin Ek Dersi Nasıl Hesaplanır ve KBS’ye Nasıl Girilir?

Son Sorular ve CevaplarıKategori: Ekders - Maaş - Fark İşlemleriYüksek Lisanslı-Doktoralı İdareci ve Öğretmenin Ek Dersi Nasıl Hesaplanır ve KBS’ye Nasıl Girilir?
Admin Destek asked 2 sene ago
1 Answers
Admin Destek answered 2 sene ago

Sayın Hocam,

Ekders kararda;

Lisansüstü öğrenim gören öğretmenlere ilave ek ders ücreti

“Madde 8- (1) Millî Eğitim Bakanlığına bağlı örgün ve yaygın eğitim kurumlarında görev yapan öğretmenlerden yüksek lisans ve doktora yapmış olanlara, fiilen girdikleri dersler için ödenecek ek ders ücretleri sırasıyla %5 ve %15 artırımlı ödenir. (Bu toplu sözleşme hükmü, 1/1/2018 – 31/12/2019 tarihleri arasında uygulanır)”

denilmektedir.

O yüzden Yüksek Lisanlı İdareci ve Öğretmen %5, Doktoralı olanlar ise %15 oranında fiilen girdiği derslerin ek dersini artırımlı alır. Burada önemli olan derslerin fiilen yapılmasıdır.

Artırımlı Ödenmeyecek Ekders Çeşitleri Nelerdir?

1. Ders Niteliğinde Yönetim Görevi (Ekders karar 10. Madde) Bu maddeye göre Okul Müdürü, Müdür Başyardımcısı ve Müdür Yardımcılarına artırımlı ödeme yapılmaz.

2. Milli Bayramlar ve idari izinler gibi ders görevinin yapılmış sayılacağı hallerde de artırımlı ödenmez. 29 Ekim Cumhuriyet Bayramı, Kar Tatili gibi.

3. Hazırlık ve planlama, Sınav, Belleticilik, Nöbet Görevi, İşletmelerde meslek eğitim, Öğrenci Kişilik hizmeti gibi görevlerde de artırımlı ödeme yapılmaz.

4. Ekders karar 16. Maddeye göre görevlendirilenlerde fiilen derse girmedikleri artırımlı ekders alamazlar. (Arge, FP-Btr gibi)

İdareci için Örnek: 12 saat derse giren bir idareci 6 saat maaş karşılığı 6 saat de ekders olacağı için sadece 6 saat artırımlı ödenir.

Öğretmen İçin Örnek: 30 saat derse giren bir sınıf öğretmeni 18 saat maaş karşılığı 12 saat ise ekders olacağı için sadece 12 saat artırımlı ödenir.

KBS İşlemleri:

1. Öncelikli olarak İdareci ve öğretmenin Yüksek Lisans yada doktorası KBS’ye işlenmelidir.

2. İşlendiği takdirde ekders girişleri gündüzden yapılınca KBS otomatik olarak artırımlı hesaplamaktadır.

3. İşlenmediği takdirde artırımlılar %5 satırına girilir.

Ekders Kararı indirmek için TIKLAYINIZ.