Bizi Sosyal Medyada Takip Edin

Nöbet yılı dolmuş öğretmenlerin çok olduğu okullarda nöbet nasıl belirlenir?

Son Sorular ve CevaplarıKategori: Nöbet İşlemleriNöbet yılı dolmuş öğretmenlerin çok olduğu okullarda nöbet nasıl belirlenir?
Pınar Gltkn asked 4 ay ago

İyi çalışmalar.  Nöbetten yılını  doldurarak nöbetten  muaf olan öğretmenlerin çok olduğu bir okulda çalışıyorum. Seneye 20.  yılımı dolduracağım ancak kıdemi  yüksek olanlar nöbetten düştüğü için benim emekliliğe kadar nöbetten düşme şansım yok. Yasal olarak müdür ihtiyaç durumunda nöbet verebilir diyor. Ancak bundan 10 yıl önce 20 yılını  nöbetten düşerken bugün  25-27 yılını dolduran öğretmen nöbet tutmakta.  Yönetmelikte  bir kıdem sıralaması yapılmamış ama okul kıdeme göre yapıyor. Yılını doldurmuş herkes hak sahibidir diye düşünüyorum.  Ayrıca onlar çoğunlukta olduğu için kurul kararı da onların lehine çıkmakta. Burda  nasıl bir yol izlemeliyim. Not: okulum meslek lisesi olduğu için meslek dersleri öğretmenleri haftada en fazla 4 saat derse geldikleri  ve çoğu nöbet tutmadığı için emekli olma ihtimalleri de yok emekli olsalar da en az 30 tanesi norm fazlası olduğundan yerine genç öğretmen gelme şansı da yok.

1 Answers
Admin Destek answered 4 ay ago

Sayın Hocam,

MEB Ortaöğretim Kurumları Yönetmeliği 91. Maddesinin 2. Fıkrasının d. bendinde

“d) (Değişik:RG-28/10/2016-29871) İstekleri hâlinde hizmet yılı 20 yıldan fazla olan kadın öğretmenler, 25 yıldan fazla olan erkek öğretmenler nöbet görevinden muaf tutulabilirler. Ancak bu kapsamdaki öğretmen sayısının fazla olması nedeniyle nöbet görevinin aksaması durumunda bu öğretmenlere de nöbet görevi verilir.”

denilmektedir.

Buna göre işlem yapılması uygun olur.